RapID şeffaf ambalajların yanı sıra opak ya da renkli ambalajlar ve hatta çok katmanlı kağıt ve plastik torbaların üzerinden de hammadde doğrulaması yapılmasına olanak sağlar. Ambalajları açmadan, örnek almadan ve sterilliği koruyarak...

GENEL BAKIŞ

Açılmamış ambalajlar üzerinden Hammadde Doğrulama

Maliyetleri düşürürken kaliteyi arttırmanızı sağlar. 

  • RapID taşınabilir ve yeni nesil bir Raman hammadde doğulama cihazı olup şeffaf ambalajların yanı sıra opak ve renkli cam ya da plastik ve çok katmanlı kağıt torbalar üzerinden ölçüm yapabilir.
  • %100 hammadde doğrulamada maliyetlerin düşürülmesini sağlar.
  • Örnekleme ihtiyacı olmadığı için kontaminasyon riskini sıfırlar.
  • Pahalı hammaddelerin ziyan edilmesini önler.
  • İlaç endüstrisinde kullanılan ambalaj, API ve yardımcı maddelerin neredeyse tamamına yakını için uygundur.
  • Ölçüm süreleri son derece kısadır.
  • Kütüphaneye 3 adımda kolayca yeni hammadde eklenebilir: Tanıt > Valide Et > Kullanıma Aç

 

%100 hammadde doğrulama hızını 10 kata kadar arttırır

Hammadde içeriğinin doğrulanması için, gelen hammaddelerin örnekleme alanına taşınması, örnek alınması, hammadde ambalajlarının yeniden kapatılması süreçleri ilaç üreticilerinin iş akış süreçlerinde ciddi sorunlar yaratabilir. Oysa RapID kullanıcısına, gelen hammaddelerin ambalajlarını açmadan ve örnek almadan kısa sürede içeriklerinin doğrulanması imkanını tanır. Örnek alma, laboratuvar testleri ve testlerin tamamlanması için geçen zaman ve personel maliyetleri bu sayede büyük oranda düşürülmüş olur.

İlaç Endüstrisinde Kullanılan Hammadde Ambalajlarının Büyük Bir Kısmı İçin Uygundur. 

Geleneksel Raman cihazlarının aksine, RapID birçok farklı ambalaj türü üzerinden tarama yapabilir. Çok katmanlı kağıt torbalar, plastik çuvallar, opak plastik variller ve amber renkli kalın cam şişeler gibi bir çok ambalajın içerisindeki hammaddeyi doğrulamak RapID ile mümkündür.

 

 

Opak plastik kabın içerisindeki maddenin doğrulanması

Opak plastik kabın içerisindeki maddenin doğrulanması

Kalın ve Amber Renkli Şişe

Kalın ve Amber Renkli Şişe

Plastik Çuval

Plastik Çuval

Kağıt Torba

Kağıt Torba

Opak Plastik

Opak Plastik

Çok Katmanlı Kağıt Çuval

Çok Katmanlı Kağıt Çuval

Opak Plastik Çuval

Opak Plastik Çuval

Opak Plastik Varil

Opak Plastik Varil

Opak Plastik Kap

Opak Plastik Kap

ÇALIŞMA PRENSİBİ

Patentli SORS ( Konum Kaydırmalı Raman Spektroskopisi) Teknolojisi

Konum Kaydırmalı Raman Spektroskopisi (SORS - Spatially Offset Raman Spectroscopy) mat, kalın ve katmanlı ambalajların üzerinden yüksek kaliteli Raman spektrumu alınmasına olanak sağlayan yeni ve patentli bir Raman tekniğidir. Ambalaj ve içindeki maddenin Raman spektrumlarını belirsizliğe yer vermeyecek bir kesinlikte ayrıştırarak hammaddenin tanımlanmasını sağlar.

Sistemin Kullanımı

RapID'e önceden tanıtılarak kütüphaneye eklenmiş bir hammaddeyi doğrulamak son derece kolaydır. Bunun için kullanıcının sadece prop ucunu ambalaja bastırması ve tetiği çekmesi yeterlidir. Lazer prop ucu ambalaja bastırıldığında aktifleşir; diğer durumda tetiğin çekilmesi sadece barkod tarayıcıyı aktive eder. SORS ölçümü otomatik olarak başlar ve tamamlanır. Tipik ölçüm süreleri 5 ila 15 saniye arasıdır. Doğrulama sonuçları ekranda görülür ve aynı zamanda sesli işaretler yoluyla bildirilir.

Yeni hammaddeler ise kolayca dahili kütüphaneye eklenebilir. Tanıtma, valide etme ve kullanıma açma aşamalarından oluşan basit ve otomatik bir prosedür kullanılarak oluşturulacak modeller 1 saatten daha kısa bir sürede yaratılabilir.

 

 

RapID QC İş Akışı 

  • Tanıtma – Ambalajın içindeki numune belli sayıda taranarak spektrumlar elde edilir. Kütüphaneye yeni madde eklemek spektrum toplama aşaması 30 dakikadan kısa bir sürede tamamlanır. 
  • Valide Etme – Yazılımın yönlendirmeleri ile seri ölçümler yapılarak kütüphane içerikleri valide edilir. Eğer birden fazla RapID kullanılıyorsa tanıtılan yeni madde için karşılıklı kontrol ile tüm cihazların "false alarm" üretip üretmediği kontrol edilir. Yeni kütüphane bilgilerini içeren detaylı rapor, spektral ve istatistiksel veriler dahil, onay için Kalite Kontrol yetkilisine iletilir. 
  • Kullanıma Açma – Kalite Kontrol yetkilisi kütüphaneye yeni tanıtılan maddeye ait kontrolleri sağlar ve tüm RapID sistemler için güncellenmiş kütüphaneyi kullanıma açar. Mevzuatlara uygun olarak tanıtma ve valide etme aşamalarında elde edilen veriler RapID tarafından elektronik kayıt alınarak saklanır.    

Kullanılabilirlik 

RapID üretimde, mal giriş / kabul alanı gibi alanlarda kolay ve güvenli bir kullanım için tasarlanmıştır.  Eldiven ile kullanıma uygun dokunmatik ekrana ve kullanıcı dostu bir yazılıma sahiptir. Yeni madde tanıtımı, validasyonu ve metod transferi son derece hızlı ve kolaydır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Boyutlar: 394 mm genişlik / 693 mm yükseklik / 630 mm derinlik

Güvenlik

Dâhili ve harici kilitlemeler için yedek bağlantılar

İkili aktivasyon (prop ucu ve tetik)

CE işaretli

Güç Gereksinimleri

90-132 / 180-264 VAC, 47-63Hz

Lazer parametreleri

830nm Class 3B

Yazılım

21 CFR Part11 uyumlu

Tam entegre dokunmatik ekranlı PC Windows7 Pro entegreli

Donanım

Donanım RapID SORS Prop LiteThru Engine Ana Ünite

Entegre Barkod Okuyucu

GAMP5 kurallarına uygun üretim

Bağlantılar

RJ45 ve USB 2.0 (ve opsiyonel VGA)

.

RapID cihazı, LiteThru Engine olarak adlandırılan ana ünite ve bir prop ile onları birbirine bağlayan sağlamlaştırılmış entegre bir kablodan oluşur. Prop ise bir barkod okuyucu ve spektroskopik ölçüm için gerekli optik aksamı içerir.

 

  

DOKÜMANLAR