Motor emisyon partikül boyut dağılımı ölçüm cihazı, TSI 3090 (EEPS™) spektrometresi, 5.6nm’den 560nm’ye kadar toplam 32 kanal ile yüksek çözünürlükle partikül boyut ölçümünü en hızlı şekilde yapar. Kullanıcılar partikül emisyonlarının anlık testler ile motorun ilk çalıştırılmasından ya da rejenerasyon süresince dizel partikül filtrelerinin partikül tutmalarına kadar birçok ölçümü saniyeler içinde yapabilirler.

ÜRÜN DETAYLARI

Motor emisyon partikül boyut dağılımı ölçüm cihazı,  TSI 3090 (EEPS™) spektrometresi, 5.6nm’den 560nm’ye kadar toplam 32 kanal ile yüksek çözünürlükle partikül boyut ölçümünü en hızlı şekilde yapar. Kullanıcılar partikül emisyonlarının anlık testler ile motorun ilk çalıştırılmasından ya da rejenerasyon süresince dizel partikül filtrelerinin partikül tutmalarına kadar birçok ölçümü saniyeler içinde yapabilirler.

EEPS spektrometresi 200 partikül/ cm³’den başlayarak, geniş bir konsantrasyon aralığında çalışabilir. Ayrıca ortam basıncı ile çalışarak buharlaşabilen ya da yarı-buharlaşabilen partiküllerin buharlaşmasını engeller ve çalışması için hiçbir sarf malzemesine ihtiyaç duymaz.

EEPS Airel Ltd. lisansı ile geliştirilmiştir.

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ

GENİŞ BOYUT VE DİNAMİK KONSANTRASYON ARALIĞI

 • EEPS spektrometresi partikül emisyonlarını 5.6nm ila 560nm aralığında 32 kanallık bir çözünürlükle ölçer. Ayrıca çok hassas olan elektrometreler sayesinde geniş partikül konsantrasyon aralığında çalışır.  EEPS çalışma konsantrasyon aralığı 200 partikül/ cm³’den başlayacak kadar hassastır. Bu hassasiyet sayesinden emisyona engel olan filtre türündeki parçaların sonrasında egzoz karakterizasyonu yapmak için de ideal bir cihazdır.   

GERÇEK ZAMANLI ÖLÇÜMLER 

 • Test döngüsü içerisindeki belirli motor durumlarında, hızlı değişebilen motor emisyon değerlerinin anlık ölçümleri ve korelasyonları 10Hz'lik veri hızı ile sağlanmaktadır.   

 

SEÇİLEBİLİR MATRİSLER

 • Daha doğru ölçüm için uygulamaya özel seçilebilir matrisler.  (Daha fazla bilgi için EEPS-005 uygulama notunu inceleyiniz)

 

SAĞLAM TASARIM ve GÜVENİLİR ÇALIŞMA 

 • Örnek alma pompası dâhil olmak üzere bütün EEPS parçaları tek bir kabin içine yerleştirilmiştir ve ürünün toplam ağırlığı 32kg’dır. Bu sayede cihazı taşımak, kurmak ve kullanmak oldukça kolaydır.

 • EEPS kullanmak uzmanlık gerektirmez. Cihazın ısınması için 10 dakika geçtikten sonra bir mikroişlemci ortam basıncını ve sıcaklığı ölçerek bu değerleri otomatik olarak volümetrik akışa çevirir. Bu sayede kalibrasyon değerleri korunarak hassas ve tekrarlanabilir ölçümler yapılabilir.

 

BASİT SERVİS PROSEDÜRÜ 

 • Cihazı temizlemeniz gerektiğinde cihaz ile birlikte verilen temizleme aracı ile elektrometreler üzerindeki kirlilik ve partiküller 15 dakikadan kısa sürede kolaylıkla temizlenebilir. Bu sayede hem maddi hem de zaman olarak tasarruf sağlanır. 

 

ÖN PANEL EKRANI 

 • Ekran ve dahili kontrol butonu ile verilerin görüntülenmesi, menülerin ayarlanması ve cihaz özelliklerine erişim gibi birçok fonksiyon kolaylıkla yerine getirilebilir. Veriler oto-aralık, liner ve logaritmik gösterge çizelgesi dahil olmak üzere çok çeşitli formatlarda görüntülenebilir.

 

ESNEK VERİ YÖNETİMİ 

EEPS yazılımı veri toplama ve analizini kolay hale getirmek için tasarlanmıştır. Yazılım birçok üstün özellik sunar. Bunlardan bazıları:  

 • Bütün test döngü sonuçları tek ekranda görüntülenebilir ve belirli bölgelerin incelenmesi için yakınlaştırma yapılabilir. 
 • Zamana karşı partikül konsantrasyonu ve boyut dağılımı sonuçları üç boyutlu film olarak görüntülenebilir. 
 • Partikül kütle hesaplanması için efektif parçacık yoğunluğu tanımlaması. 
 • Daha doğru ölçüm için uygulamaya özel seçilebilir matrisler. 

 

 

UYGULAMALAR

 • Motor emisyon partikül boyut dağılımı ölçümleri
 • Fren balatası emisyon ölçümleri 

DOKÜMANLAR